(021) 88263428
(021) 88 26 39 53
روزهای حضور در مطب
روزهای فرد ۹ صبح تا ۱۹ شب

انواع اختلالات ادرار

انواع اختلالات ادرار

انواع اختلالات ادراری عبارتند از:

بی اختیاری استرسی (بی اختیاری وابسته به فعالیت):

شایع ترین شکل بی اختیاری ادرار  در زنان است و در زنان جوان هم شایع است.

بی اختیاری استرسی عبارت است از دفع ادرار در زمان افزلیش فشار داخل شکمی مثلا در زمان سرفه، عطسه، خنده و فعالیت هایی مثل پرش، پیاده روی طولانی مدت و دویدن. این نوع بی اختیاری زمانی رخ می دهد که فشار داخل مثانه به حدی برسد که مکانیسم انسدادی پیشابراه تحمل آن را نداشته باشد (فشار داخل مثانه بیشتر از فشار ناشی از مکانیسم های مسدود کننده یورترا باشد). در بی اختیاری استرسی علائم یکسان اثرات متفاوت در زنان ایجاد می کنند. این تفاوت به تعامل سه عامل قدرت بیولوژیک اسفنکر یورترا، استرس فیزیکی و توقعات بیمار از کنترل ادرار بستگی دارد.

اختلالات-ادرار

اختلالات-ادرار

بی اختیاری فوریتی ادرار و مثانه بیش فعال:

بی اختیاری فوریتی شایع ترین نوع بی اختیاری ادرار در زنان مسن می باشد. در این نوع بی اختیاری نشت غیر ارادی ادرار همراه با احساس فوریت در دفع ادرار رخ می دهد. این حالت، حالت تشخیص مبتنی بر علامت استکه ممکن است با بیش فعالی دترسور همراه باشد یا نباشد. بیمار در زمان مراجعه نیازی مداوم، ناراحت کننده و ناگهانی برای ادرار کردن دارد.

تکرار ادرار در طی روز زمانی است که فرد در الگوی ادرار کردن خود تغییری را مشاهده کند.

زن مبتلا به بی اختیاری فوریتی علائمی مانند احساس فوریت در دفع ادرار، شب ادراری و تکرر ادرار در طول روز را نیز تجربه می کند.

در شب ادراری فرد هر شب یک بار یا بیشتر برای دفع ادرار از خواب بر می خیزد.

بی اختیاری مخلوط:

به صورت وجود همزمان علائم بی اختیاری استرسی و بی اختیاری فوریتی می باشد. زنان جوان مستعد بی اختیاری استرسی به تنهایی هستند در حالی که زنان مسن دچار بی اختیاری مخلوط با غلبه بی اختیاری فوریتی هستند.

بی اختیاری عملکردی و گذرا:

این نوع بی اختیاری در زنان مسن شایع تر است و عوامل غیر فیزیولوژیک در آن دخیل اند.

بی اختیاری عملکردی ظاهرا وابسته به عواملی مثل کاهش تحرک، درد عضلانی و اسکلتی و ضعف بینایی است. این نوع بی اختیاری با درمان طبی قابل برگشت است.

مراجعه به متخصص زنان به علل مختلفی از جمله درمان اختلالات ادرار  و انجام جراحی های زیبایی صورت می گیرد. دکتر سیما مظفر جلالی متخصص زنان در تهران تخصص بالایی در درمان این بیماری ها و انجام جراحی های زیبایی دارند. جهت مشاوره با ایشان می توانید  با شماره هایی که در داخل سایت قسمت تماس با ما است تماس حاصل فرمائید .

بی اختیاری خارج پیشابراهی:

بی اختیاری خارج پیشابراهی به مفهوم دفع ادرار از منافذ غیر طبیعی است. این منافذ به شکل مادرزادی و یا در اثر تروما ایجاد شده اند. علل مادرزادی ناشایع هستند. شدیدترین وضعیت، اکستروفی مثانه است.

حالب نابجا یک ناهنجاری مادرزادی خفیف است که سبب دفع خارج پیشابراهی ادرار می شود در دوران نوزادی قابل تشخیص است اما گاها تا دوران نوجوانی تشخیص داده نمی شوند. زمانی که مادر اظهار می دارد که کودک همیشه خیس است باید به حالب نابجا شک کرد. حالب نابجا به طور شایع به واژن تخلیه می شود. تشخیص قطعی با اوروگرافی دفعی انجام می شود.

فیستول ها هم از این دسته عوامل هستند. فیستول های وزیکوواژینال که بین مثانه و یورترا قرار دارند شایع ترین نوع هستند و علت اصلی آنها زایمان سخت در دختران نوجوان است.

برای برطرف شدن مشکلات بی اختیاری ادرار بهتر است به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید

سایرخدمات دکتر مظفر جلالی متخصص زنان و زایمان عبارتند از:

زگیل تناسلی

جراحی زیبایی واژن

لابیاپلاستی

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 پرسش ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Call Now Button
0
مشتاق سوالات شما هستیم، لطفا سوال خود را مطرح کنید!x
()
x