(021) 88263428
(021) 88 26 39 53
روزهای حضور در مطب
روزهای فرد ۹ صبح تا ۱۹ شب

تغذیه دوران بارداری

تغذیه دوران بارداری

نقش تغذیه و رژیم غذایی در به دنیا آوردن نوزاد سالم بسیار مهم می باشد . در حقیقت سلامت نوزاد به نوع تغذیه مادر بستگی دارد . این تغذیه هم در زمان قبل از بارداری مهم است و هم در دوران بارداری . حتی جالب است بدانید زوجین ناباروری که برای درمان اقدام می کنند فاکتور تغذیه در روند بهبودی و درمان بسیار موثر می باشد .

ضرورت مشاوره تغذیه بارداری

بعد از تصمیم به بارداری زوجین هم مرد و هم زن باید به متخصص و مشاوره تغذیه مراجعه داشته باشند که هم قبل و هم در طول بارداری و بعد از آن بدانند چه برنامه غذایی درستی داشته باشند.

تغذیه-دوران-بارداری

تغذیه-دوران-بارداری

ارزیابی تغذیه ای قبل از بارداری

زوجین ۳ الی ۶ ماه قبل از شروع باروری بررسی هاو آزمایشات خاصی باید انجام شود . این آزمایشات در جلسه ای که زوجین به مشاوره تغذیه مراجعه می کنند پیشنهاد می شود که شامل :

  • در راس این برررسی ها، ارزیابی هورمون های تیروئیدی است . هورمون های تیروئیدی نقش مهمی در باروری سالم دارد . لذا خانم هایی که کم کاری تیروئید کنترل نشده ای دارد ، در معرض اختلالات باروری هستند و مردان هم شامل این موضوع می شوند .
  • بررسی میزان ویتامین D در بدن یکی دیگر از موارد مهم قبل از بارداری است . طبق تحقیقات ثابت شده است خانم هایی که میزان ویتامین D در سرم و خونشان کمتر از حد طبیعی است ( کمتر از عدد ۳۰ ) اختلالات باروری دارند . در صورتی که با این شرایط باردار شوند احتمال سقط های خود به خودی در سه ماهه اول بارداری زیاد می شود . در ماههای ۵ یا ۶ بارداری در صورتی که کمبود ویتامین D وجود داشته باشد احتمال دیابت بارداری نیز وجود دارد . دیابت نیز به نوبه خود باعث مرده زایی جنین یا اختلالات متابولیسم در مادر شود .
  • بررسی ذخیره آهن به ویژه در خانم هایی که دارای کمبود آهن هستند . افرادی که با وجود این کمبود باردار می شوند فشاری به سلول ها وارد می شود و منجر به التهاباتی در ناحیه جفت می شود که در نتجه خونرسانی به جفت را دچار اختلال می کند . بنابراین جنین مواد مغذی و خون به اندازه کافی دریافت نمی کند و ممکن است اختلال در لانه گزینی و جداشدن جنین از جفت و دیواره رحم شود و سقط اتفاق می افتد .

بعد از انجام این بررسی ها متخصص تغذیه مکمل هایی در برنامه غذایی افرادی که مشکل یا کمبود دارند تجویز می شود.

 جهت مشاوره با دکتر سیما مظفر جلالی متخصص زنان و جراح زیبایی زنان می توانید با شماره هایی که  ۸۸۲۶۳۴۲۸ – ۸۸۲۶۳۹۵۳تماس حاصل فرمائید .یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

برنامه غذایی دوران بارداری

خانم ها در دوران بارداری باید توجه خاصی را برای داشتن برنامه غذایی در دوران بارداری داشته باشند . اقداماتی به شرح ذیل توصیه می شود :

  • تعداد وعده های زیاد با حجم غذای کم باشد .
  • غذا به آرامی بخورند و کامل بجوند .
  • از غذای بخارپز ، کم نمک . کم چرب استفاده کنند .
  • از غذاهای سرخ کردنی و شیرینی ها حدالمقدور پیشگیری کنند .

سوالات خود را از ما بپرسید و به صورت آنلاین از دکتر سیما مظفر جلالی متخصص زنان و جراح زیبایی زنان پاسخ خود را دریافت کنید .

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 پرسش ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Call Now Button
0
مشتاق سوالات شما هستیم، لطفا سوال خود را مطرح کنید!x
()
x