(021) 88263428
(021) 88 26 39 53
روزهای حضور در مطب
روزهای فرد ۹ صبح تا ۱۹ شب

درمان آتروفی واژن با لیزر

درمان آتروفی واژن با لیزر درمان آتروفی واژن با لیزر

درمان آتروفی واژن با لیزر : آتروفی و خشکی واژن یکی از مشکلاتی است که زنان زیادی در طول زندگی خود، با آن روبرو هستند. آتروفی واژن به دلیل نازک شدن و کوچک شدن بافت های جداره واژن در زنان رخ می دهد و به کمک لیزر می توان تا حدود زیادی این مشکل را برطرف کرد. در این مقاله قصد داریم به بررسی درمان آتروفی و خشکی واژن با لیزر بپردازیم. بهتر است قبل از هر چیزی علائم مشکل خشکی واژن را بشناسیم و در نهایت با درمان آن آشنا شویم.

آتروفی واژن چیست ؟

بسیاری از زنان در هنگام برقراری رابطه جنسی، معمولا خشکی واژن و احساس درد را تجربه خواهند کرد. آتروفی واژن نازک شدن، خشک شدن و التهاب دیواره های واژن است که ممکن است در مواقعی که بدن شما استروژن کمتری داشته باشد، ایجاد شود. آتروفی واژن اغلب پس از یائسگی رخ می دهد. برای بسیاری از زنان، خشکی واژن نه تنها مقاربت را دردناک می کند،  بلکه منجر به بی اختیاری ادرار نیز می شود.

چه عواملی باعث خشکی واژن می شوند؟

استروژن، هورمونی است که توسط تخمدان ها ایجاد می شود، کاهش استروژن به طور طبیعی بعد از یائسگی اتفاق می افتد و این باعث تغییراتی در واژن شده و خشکی واژن را به همراه خواهد داشت. میلیون ها زن این اختلال کاهش استروژن را تجربه می کنند که به آتروفی معروف است. این تغییرات می تواند در زندگی و حتی فعالیت جنسی روزمره شما اختلال ایجاد کند. با واژن خشک ممکن است رابطه جنسی دردناکی را تجربه کنید. حتی در برخی از موارد، ممکن است خونریزی و پارگی واژن رخ دهد. خارش و سوزش واژن در این زمینه شایع است و ممکن است در معرض خطر بیشتری برای عفونت های واژن قرار بگیرید.

درمان آتروفی واژن با لیزر

علائم آتروفی واژن

( درمان آتروفی واژن با لیزر ) آتروفی واژن باعث می‌شود که شما واژنی خشک و آسیب پذیر داشته باشید. برخی از مهمترین علائم آتروفی واژن به شرح زیر است:

 1. خشکی واژن
 2.  سوزش و خشکی واژن
 3. مقاربت دردناک
 4.  ترشحات واژن
 5. خونریزی های جزئی و بدون دلیل از واژن
 6. عفونت های مکرر مجاری ادرار
 7. سوزش هنگام دفع ادرار
 8. کوتاه شدن و سفت شدن کانال واژن
 9. علل ابتلا به آتروفی یا خشکی واژن

سندروم تناسلی ادرار یائسگی (GSM) در اثر کاهش تولید استروژن ایجاد می شود. استروژن کمتر باعث می شود بافت واژن شما نازک، خشک و شکننده تر شود.. اگرچه این بیماری شایع است، اما همه زنان این بیماری را تجربه نخواهند کرد. فعالیت جنسی منظم م تواند به شما در حفظ بافت های سالم واژن کمک کند.

کاهش سطح استروژن معمولا به دلایل زیر رخ می دهد:

 • پس از یائسگی
 • بعد از جراحی برداشتن هر دو تخمدان (یائسگی جراحی)
 • هنگام شیردهی
 • داروهایی مصرف می کنید که می توانند سطح استروژن را تحت تأثیر قرار دهند، مانند: مصرف برخی از قرص های ضد بارداری
 • بعد از پرتودرمانی لگن برای سرطان
 • بعد از شیمی درمانی سرطان
 • به عنوان یک عارضه جانبی در درمان هورمونی سرطان پستان

پیشگیری از آتروفی واژندرمان آتروفی واژن با لیزر

به طور کامل نمی توان از بیماری آتروفی پیشگیری کرد، اما چندین تغییر در شیوه زندگی وجود دارد که می تواند به زنان در رفع علائم آتروفی واژن کمک کند که در ادامه به آنان اشاره خواهیم کرد:

ورزش منظم و انجام دادن فعالیت های بدنی: انجام فعالیت های ورزشی به صورت مرتب در انعطاف پذیری و مرطوب بودن واژن نقش بسزایی دارد.

ترک سیگار: استعمال سیگار بر گردش خون شما تاثیر می گذارد و ممکن است جریان خون و اکسیژن به واژن و سایر مناطق مجاور را کاهش دهد. سیگار کشیدن همچنین اثرات استروژن های طبیعی موجود در بدن را کاهش می دهد.

عدم تجربه زایمان واژینال: محققان دریافتند زنانی که هرگز تجربه زایمان طبیعی نداشته‌ اند، نسبت به زنانی که زایمان واژینال داشته اند، بیشتر در معرض علائم آتروفی واژن قرار دارند.

فعالیت جنسی منظم: فعالیت جنسی به صورت منظم جریان خون را افزایش داده و به بهبود سلامت واژن کمک خواهد کرد.

عدم استفاده از روان کننده های معطر: استفاده از برخی از صابون های معطر و دئودورانت ها در خشکی واژن تاثیر گذار هستند. برخی روان کننده های عطر می توانند واژن را تحریک کرده و باعث خشکی شوند.

خشکی واژن یکی از شایع ترین مشکل زنان است. به تازگی درمان خشکی واژن با لیزر مورد توجه بسیاری از بیماران و پزشکان متخصص قرار گرفته است. اگر به این مشکل مبتلا هستید، پیشنهاد ما به شما این است که  برای درمان خشکی واژن با لیزر به مطب خانم دکتر سیما مظفرجلالی مراجعه نمایید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت نوبت می‌توانید با شماره ۰۲۱۸۸۲۶۳۴۲۸ تماس حاصل فرمایید.

رژیم غذایی و آتروفی واژن

در حال حاضر، در تحقیقات علمی شواهد کمی وجود دارد که بیانگر این موضوع باشد که تغییرات رژیم غذایی می تواند به زنان مبتلا به آتروفی واژن کمک کند. اما افراد مبتلا به آتروفی واژن قبل از ایجاد هرگونه تغییر در طولانی مدت در شیوه زندگی، باید با پزشک خود درباره مکمل های گیاهی یا تغییر رژیم غذایی صحبت کنند.

عوارض آتروفی واژن

خشکی واژن مشکلات مزمن و آزاردهنده ای را برای بسیاری از زنان به همراه خواهد داشت. سندروم دستگاه تناسلی یائسگی خطر ابتلا به موارد زیر را افزایش می دهد:

 1. عفونت های واژن: تغییر در  خاصیت اسیدی مهبل، باعث می شود که شما بیشتر به عفونت واژن مبتلا شوید.
 2. مشکلات ادراری: تغییرات ادراری مرتبط با GSM می تواند به مشکلات ادراری کمک کند. ممکن است با افزایش دفعات یا سوزش در ادرار روبرو شوید. برخی از خانم ها عفونت ادراری یا نشت ادرار (بی اختیاری ادرار ) را تجربه می کنند.
 3. درد آزاردهنده در هنگام برقراری رابطه جنسی
 4. عفونت واژینالی مکرر

تشخیص خشکی واژن

پزشک ممکن است بر اساس سن، علائم و سابقه پزشکی شما، به عارضه آتروفی واژن شک کند. برای تأیید تشخیص، پزشک معاینه لگنی را انجام می دهد تا واژن شما را برای علائم خشکی ، قرمزی و نازک شدن بافت معاینه کند.

تشخیص آتروفی واژن توسط پزشک متخصص انجام خواهد شد و اینکه مسن باشید یا حتی دوران بارداری خود ر ا می گذرانید، روند درمان ممکن است متفاوت باشد. در نهایت پزشک با بررسی و تشخیص علت خشکی واژن ، نسبت به هر کدام از روش‌های درمانی، اقدام خواهد کرد. همچنین ممکن است پزشک بخواهد با انجام آزمایش پاپ اسمیر، مشکل دهانه رحم را بررسی کند.

گزینه های درمانی آتروفی واژن کدام اند؟

همه زنان، تمام علائم گفته شده در آتروفی واژن را ندارند. درمان به طور معمول بستگی به علائم حادتر دارد. به این دلیل که این مشکل ناشی از کمبود استروژن است، اغلب جایگزینی استروژن در بافت های شما سودمند است. با این حال، برخی از گزینه های درمانی آتروفی واژن به شرح زیر است:

کرم ها و دارو‌های حاوی استروژن

قرص واژینال، کرم، داروها و یا حلقه حاوی استروژن ممکن است توسط پزشک تجویز شوند. حتی در برخی از موارد هم استروژن خوراکی، طبق دستور پزشک تجویز خواهد شد و وارد کل بدن شما می شود و می تواند تاثیر زیادی در خشکی واژن داشته باشند.

درمان هورمونی

این نوع درمان برای کاهش علائم شما بسیار مناسب است به خصوص اگر دچار علائم یائسگی باشید. درمان هورمونی شامل مصرف استروژن به صورت ژل، قرص یا چسب پوستی است.

ژل های لوبریکانت

ژل های لوبریکانت از دیگر گزینه های درمانی خشکی واژن هستند، به خصوص در مواقعی که خشکی واژن تنها مشکل شما باشد.  لوبریکانت‌های متفاوتی وجود دارد که می توانند در بهبود رابطه جنسی و برطرف کردن خشکی واژن تاثیر گذار باشند.

درمان های خانگی

درمان خشکی واژن با لیزر

جهت درمان آتروفی واژن با لیزر مونالیزا و همچنین هزینه درمان خشکی واژن با این دستگاه، می توانید با شماره ۰۲۱۸۸۲۶۳۴۲۸ تماس حاصل فرمایید.

درمان آتروفی واژن با لیزر مونالیزاتاچ

مونالیزا تاچ در حال حاضر، یکی از جدیدترین و موثرترین درمان غیر جراحی برای پیشگیری و درمان خشکی واژن و خطرات جانبی آن در دوران یائسگی، پس از آن و حتی در زایمان است. درمان آتروفی واژن با لیزر مونالیزا تاچ،  نوعی درمان جوان سازی و برطرف کردن خشکی واژن بر اساس لیزر فراکشنال CO2 است که مانع کاهش استروژن در بافت واژن می شود و این کار را با فعال سازی دوباره تولید کلاژن جدید و جوان سازی بافت واژن انجام می دهد.

درمان آتروفی واژن با لیزر

از مزایای درمان خشکی واژن با لیزر می توان به موارد زیر اشاره داشت :

 • عدم نیاز به بیهوشی، درد و خونریزی
 • بهبود رابطه جنسی
 • جوان سازی واژن
 • بدون نیاز به بستری شدن در بیمارستان
 • کمتر بودن هزینه آن نسبت به سایر عمل های جراحی زنان
 • درمان عفونت های مکرر واژن که به دلیل خشکی واژن ایجاد شده اند.

هزینه درمان خشکی واژن با لیزر

هزینه درمان خشکی واژن با لیزر مونالیزا ، معمولا به موارد مختلفی بستگی دارد. در بسیاری از موارد، هزینه این کار با توجه به پزشک معالج، نوع خشکی و شرایط بیمار در نظر گرفته می شود. بهتر است برای مشاوره و دریافت نوبت برای درمان خشکی واژن با مطب خانم دکتر سیما مظفر جلالی تماس بگیرید. برخی از زنان، در کنار درمان خشکی واژن ممکن است تمایل داشته باشند، درمان های دیگری مانند: تنگ کردن واژن، لابیاپلاستی با لیزر، سفید کردن واژن با لیزر، هودکتومی، را انجام دهند که مسلما این عمل های جراحی در کنار درمان خشکی واژن با لیزر، هزینه هایی را برای شما به همراه خواهد داشت.

سوالات پر تکرار در زمینه درمان آتروفی واژن با لیزر

در ادامه به برخی از رایج ترین سوال‌هایی که بیماران در این شرایط از پزشک خود می پرسند، پاسخ خواهد داده شد :

آیا درمان آتروفی واژن با لیزر دردناک است؟

درمان خشکی واژن با لیزر سریع است و فقط حدود پنج دقیقه طول می کشد. در این نوع روش درمان، شما به بیهوشی نیاز نخواهید داشت، و بیشتر زنان می گویند این عمل نسبتاً بدون درد است. در طول درمان با لیزر، یک گره کوچک به آرامی داخل مهبل وارد می شود. این لیزر ۳۶۰ درجه می چرخد ​​و به یک سطح مطلوب از بافت واژن می رسد.

آیا من به چندین جلسه درمان نیاز دارم؟

معمولا دوره درمان خشکی واژن، شامل دو یا سه جلسه درمان با لیزر است. پس از آن، شما فقط سالی یکبار به دوره درمان برای حفظ نتایج نیاز دارید.

آیا بعد از عمل محدودیت خواهم داشت؟

اکثر خانم ها می توانند بلافاصله پس از درمان به فعالیت عادی برگردند. با این وجود ، بهتر است دو یا سه روز بعد از عمل از فعالیت جنسی خودداری کنید.

درمان آتروفی واژن با لیزرچه زمانی برای درمان آتروفی واژن با لیزر به پزشک مراجعه کنیم ؟

بسیاری از زنان خشکی و آتروفی واژن را تجربه می کنند،  اما حقیقت این است کمتر کسی به دنبال معالجه است. ممکن است برخی از زنان، از گفتگو در مورد علائم خود احساس شرم یا خجالت داشته باشند، اما معمولا بهتر است در صورت وجود لکه بینی واضح، ترشحات غیر معمول، سوزش و یا درد آزار دهنده با پزشک خود ملاقات کنید.

مدیریت موثر طبیعی و پزشکی آتروفی واژن بدان معنی است که یک زن می تواند یک زندگی و رابطه جنسی باکیفیتی را تجربه کند. این بیماری شایع است و درمان آن می تواند نتایج خوبی به همراه داشته باشد. زنانی که موارد زیر را دنبال می کنند باید به دنبال مراقبت های پزشکی باشند:

علائم آنان با درد شدید همراه است و در عملکرد و فعالیت های روزانه، اختلال ایجاد می کند.

مقاربت جنسی دردناک را تجربه می کنند و روان‌ کننده ها درد واژن را تسکین نمی دهند.

خونریزی، سوزش و ترشحات از مهبل دیده می شود.

فرد علائمی مانند گرگرفتی و عرق شبانه خواهد داشت.

چنانچه شما هم مشکلی در زمینه خشکی وازن دارید، می توانید سوالات خود در این مورد از طریق نظرات زیر این مقاله با ما در میان بگذارید. ( درمان آتروفی واژن با لیزر )

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 پرسش ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Call Now Button
0
مشتاق سوالات شما هستیم، لطفا سوال خود را مطرح کنید!x
()
x