(021) 88263428
(021) 88 26 39 53
روزهای حضور در مطب
روزهای فرد ۹ صبح تا ۱۹ شب

درمان افتادگی رحم

درمان افتادگی رحم

افتادگی رحم یکی از شایع ترین مشکلات در بین زنان است . در این مشکل برخلاف تصور مردم تنها رحم دچار افتادگی نمی شود  و ارگان های لگنی نیز دچار افتادگی می شوند . در اطراف رحم ارگانهایی وجود دارد : از جلو با سیستم ادراری یعنی مثانه و مجرای خروج ادرار و پیشابراه و از عقب ، قسمت انتهایی روده یا رکتوم وجود دارد . این ارگانها در داخل لگن رها نیستند و توسط نسوج هم بند در جای خود نسبتا ثابت می شوند . در صورتی به هر دلیل  ریگامند ها یا نسوج هم بند دچار پارگی یا ضعف شوند افتادگی اتفاق می افتد . همچنین در صورتی که عضلات کف لگن دچار مشکل شود زن دچار پرولابس یا شلی کف لگن می شود .

درمان-افتادگی-رحم

درمان-افتادگی-رحم

علت افتادگی رحم

معمولا این عارضه در اثر چندین عامل ایجاد می شود :

·       معمولا این عارضه پس از یائسگی رخ می دهد.

·        آسیب به بافت های رحم در دوران بارداری و زایمان از یک طرف و کاهش استروژن از طرف دیگر باعث افتادگی رحم می شود .

·       افزایش سن یکی از عواملی است که باعث می شود بافت های پوست و نسوج قوام خود را از دست بدهند .

·       آسیب هایی که به بافتهای هم بند کف لگن وارد می شود که از مهم ترین آن می توان به زایمان های متعدد واژینال یا زایمان های سخت می باشد .

·       هر عاملی که باعث افزایش فشار به شکم شود می تواند ارگان ها و اعضای شکمی را به سمت پایین هدایت کند . افرادی که یبوست های زیاد دارند در طولانی مدت می تواند منجر به افتادگی رحم شوند .

·       چاقی : یکی از مهم ترین عواملی است که می تواند افتادگی رحم را ایجاد کند یا حتی باعث عود مجدد بعد از درمان این مشکل شود .

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر سیما مظفر جلالی متخصص زنان زایمان و نازایی و جراح زیبایی زنان با شماره ۰۲۱۸۸۲۶۳۴۲۸ و ۰۲۱۸۸۲۶۳۹۵۳ تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

آیا زایمان طبیعی منجر به افتادگی رحم می شود؟

یکی از تصوراتی که بیشتر افراد دارند اینست که زایمان طبیعی منجر به افتادگی رحم می شود . در واقع اینطور نیست و زایمان طبیعی یکی از ایمن ترین روش های زایمان می باشد که برای مادر و جنین مفید می باشد . اما در هر حال بعد از هر زایمانی بدن شکل اولیه یا قوام خود را از دست می دهد و اگر مراقبت های لازم صورت نگیرد ممکن است زمینه برای ایجاد افتادگی رحم را فراهم کند .

علائم افتادگی رحم

افتادگی رحم می تواند بدون علامت باشد ولی علائم بستگی دارد که افتادگی در کدام ناحیه باشد و چه اعضایی از لگن را درگیر کرده باشد متفاوت است :

·       اگر ضعفی در بین واژن و رحم ایجاد شود باعث افتادگی در مثانه ایجاد می شود که به آن سیستوسل می گویند و علامت آن لمس یا خروج توده از واژن می باشد .

·       اگر ضعف در قسمت تحتانی رحم باشد باعث افتادگی روده شود که به آن رکتوسل می گویند که عدم تخلیه کامل ادرار ، تکرر ادرار ، اضطرار در ادرار  از علائم این نوع افتادگی است .

روش های درمان افتادگی رحم

درمان افتادگی رحم با جراحی

بهترین درمان برای افتادگی رحم در صورتی که شدید باشد ، خارج کردن رحم از طریق واژن و بدون برش دادن شکم می باشد . همچنین قسمتهایی که در اطراف رحم هستند و دچار آسیب شده اند نیز از طریق واژینال ترمیم می شوند .

درمان افتادگی رحم بدون جراحی

در صورتی که فرد سن بالایی داشته باشد و شرایط جراحی مهیا نباشد از روش های درمان غیر جراحی استفاده می شود . وسایلی به نام پساری از جنس سیلکون وجود دارند که نرم و قابل انعطاف هستند که از این وسایل برای حمایت از پیشابراه و جلوگیری از بی اختیاری یا اضطرار در ادرار در داخل واژن جایگزاری می شود . این کار توسط پزشک انجام می شود و نحوه مراقبت و جایگزاری مجدد را به بیمار آموزش می دهد .

ورزش برای  افتادگی رحم

برای قوام و تقویت عضلات لگن ورزش هایی وجود دارد که به آن تمرینات کگل می گویند . از درمان های اولیه برای تقویت عضلات کف لگن می باشد که می تواند از پیشرفت افتادگی رحم جلوگیری کند .

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 پرسش ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Call Now Button
0
مشتاق سوالات شما هستیم، لطفا سوال خود را مطرح کنید!x
()
x