(021) 88263428
(021) 88 26 39 53
روزهای حضور در مطب
روزهای فرد ۹ صبح تا ۱۹ شب

سرطان سرویکس در بارداری

سرطان سرویکس در بارداری

سرطان سرویکس در بارداری می تواند خطراتی را برای مادر و یا جنین ایجاد کند و عوارضی را به همراه داشته باشد .به همین دلیل اطلاع داشتن از این بیماری دارای اهمیت بسیاری می باشد . در ادامه این مطلب با سرطان سرویکس در بارداری آشنا خواهید شد .

بروز کارسینوم مهاجم سرویکس در بارداری ۲/۱ مورد در هر ۱۰۰۰۰ نفر است . انجام پاپ اسمیر در اولین ویزیت پره ناتال و بیوپسی از هر ضایعه مشکوک قابل رویت الزامی است . در صورت مثبت بودن نتیجه پاپ اسمیر از نظر وجود سلول های بدخیم و عدم توانایی تشخیص سرطان مهاجم توسط کولپوسکوپگی یا بیوپسی انجام کونیزاسیون تشخیصی الزامی است اما به دلیل میزان ۳۳ درصدی سقط و وجود عوارض هموراژیک و عفونی کونیزاسیون تنها در تریمستر دوم امکان پذیر است .

سرطان سرویکس در بارداری علائمی را به همراه دارد که بیمار می تواند در صورت مشاهده آن سریعا به پزشک مراجعه کند . دکتر سیما مظفر جلالی متخصص زنان در رابطه با سرطان سرویکس اطلاعاتی را در اختیارتان گذاشته است تا بتوانید در صورت مشاهده بیماری در خود از این اطلاعات استفاده کنید .

انجام کونیزاسیون در موارد زیر انجام می شود

  • بیمار در تریمستر دوم باشد
  • یافته های کولپوسکوپیک نشان دهنده سرطان باشد
  • در بیوپسی سرطان میکروسکوپی وجود داشته و یا شواهد سیتولوژیک قویا سرطان تهاجمی را نشان دهد .
  • وجود اکتروپیون در سه ماهه دوم یا سوم حاملگی سبب رضایت بخش تر شدن نتایج کولپوسکوپیک می شود .

درمان سرطان سرویکس در بارداری

درمان بیماران با تهاجم کمتر از سه میلی متر و فاقد درگیری فضاهای لنفی – عروقی ممکن است تا پایان بارداری به تاخیر بیفتد . هیسترکتومی واژینال ۶ هفته پس از زایمان انجام می شود  .مهم ترین عامل پیشگویی کننده عود بیماری در بارداری زایمان واژینال است .زایمان به روش زایمان سزارین در زنان مبتلا به سرطان سرویکس در نظر گرفته می شود . اما روش ایده آل زایمان به شکل قطعی مشخص نیست . در صورتی که زایمان واژینال در نظر گرفته می شود . تحت نظر گرفتن محل اپی زیوتومی در  پیگیری ها مهم است . چون احتمال متاستاز سرطان سرویکس به محل اپی زیاتومی قویا وجود دارد .درمان در بیماران با تهاجم ۵-۳ میلی متر و بیماران مبتلا به تهاجم فضاهای لنفی – عروقی را می توان از زمان بلوغ ری های جنین و حیات تا زمان ترم و به تعویق انداخت .پس از انجام سزارین هیستروکتومی رادیکال اصلاح شده و لنفادنکتومی انجام می شود .

سرطان سرویکس در بارداری

سرطان سرویکس در بارداری

درمان در بیماران مبتلا به تهاجم بیشتر از ۵ میلی متر مثل بیماران مبتلا به کارسینوم تهاجمی است و بستگی به مرحله حاملگی و تمایلات بیمار دارد .

با انجام آمنیوسنتز رسیدگی ریه های جنین ثابت می شود و درمان بلافاصله آغاز می شود . سزارین کلاسیک انجام شده و به دنبال آن هیسترکتومی رادیکال همراه با دیسکسیون گره های لنفاوی لگنی انجام می شود  .

نتیجه سرطان سرویکس در بارداری

درمان در بیماران مراحل پیشرفته سرطان سرویکس پرتو درمانی می باشد . در صورت قبل حیات بودن جنین زایمان سزارین کلاسیک انجام شده و سپس پرتو درمانی شروع می شود . در تریمستر اول سقط به شکل خودبخودی بعد از شروع پرتو درمانی اتفاق می افتد .

برخی از خدمات دکتر سیما مظفر جلالی جراح و متخصص زنان

لابیاپلاستی

جراحی زیبایی واژن

تنگ کردن واژن

سفید کردن واژن

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر سیما مظفر جلالی

ثبت نام
اطلاع از
guest
1 پرسش
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
ازیتا رحیمی
ازیتا رحیمی
2 سال ها گذشته

خانم دکتر شما زایمان در آب هم انجام می دید ؟ کدوم بیمارستان ؟ بعد هزینش چقدره ؟

Call Now Button
1
0
مشتاق سوالات شما هستیم، لطفا سوال خود را مطرح کنید!x
()
x