(021) 88263428
(021) 88 26 39 53
روزهای حضور در مطب
روزهای فرد ۹ صبح تا ۱۹ شب

سقط جنین بحث دیرینه پزشکی

سقط جنین بحث دیرینه پزشکی

اینکه سقط جنین یکی از جنجالی ترین بحث ها درعلم پزشکی بوده و هست، موجب شده این پدیده از نقطه نظر های  مختلف در حوزه های گوناگون نظیر فلسفه، دین، اخلاق فمنیسم و بهداشت و سلامت مورد بررسی قرار گیرد. شما چه باوری به پدیده سقط جنین دارید؟ آیا با آن موافق هستید یا مخالف ؟ علت مخالفت و موافقتتان چیست؟ آیا از منظر  ایدئولوژی با آن مخالفید؟  یا از دید فمنیسم موافق؟ کدام از دو طرف این ترازو سنگین تر است؟ دنیا درباره پدیده سقط جنین چه می گوید؟

بگذارید مسئله را باز تر کنیم، گرچه پاسخ ایدوئولوژیکی به این پدیده پاسخی منفی و دربرگیرنده مسائل دینی است و کشور ما از این جهت به سمت پیروی از آداب دینی و مخالفت با آن غش کرده است، اما تصمیم گیری درباره درست و یا نادرست بودن آن مبحثی چند بعدی است و باید در بستر های مختلفی مورد گفتگو قرار گیرد. اما آنچه در این مقاله مد نظر است بحثی کوتاه و مختصر در حیطه مسائل پزشکی است. با این حال امیدواریم با پرداختن به این موضوع از چندین جهت و بادر نظر گرفتن ابعاد مختلف آن بهترین راه برای حل پدیده سقط جنین گشوده شود.

در ادامه این نوشتار توضیحات سیما مظفر جلالی متخصص زنان و زایمان را خصوص موضوع سقط جنین می خوانید:

سقط جنین چیست؟

سقط جنین به انجام هر گونه عمل چه به صورت ارادی و چه به صورت غیر ارادی در جهت پایان دادن به بارداری است. این عمل ممکن است به دلایل مختلفی صورت گیرد که در ذیل به آن اشاره خواهیم کرد:

سقط جنین غیر ارادی

از علل  سقط جنین غیر ارادی می توان سن مادر، مشکلات هورمونی و ژنتیکی، نا بهنجاری های کروموزومی، انواع بیماری و عفونت مثل دیابت تیروئید، قرار داشتن در معرض اشعه های خطرناک، تجربه مکرر سقط، استفاده از برخی داروها، استعمال دخانیات ، برخی آزمایشات غربالگری و در آخر رشد ناقص جنین و نارسایی دهانه رحم را نام برد. به علاوه وجود نقص در اسپرم پدر و یا بالا بودن سن پدر نیز می تواند موجب سقط جنین شود.اگر به دلایل مختلف نگران سقط جنین خود هستید بهتر است با بهترین متخصص زنان و زایمان در ارتباط بوده و راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

سقط-جنین

 سقط جنین ارادی

سقط ارادی جنین ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد که یکی از آن ها ایجاد آسیب برای مادر است که درآن صورت پزشک دستور خارج کردن جنین از رحم مادر را می دهد. در غیر این صورت سقط جنین ارادی غیر قانونی بوده و پرداختن به آن در این مقال نمی گنجد.

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر سیما مظفر جلالی متخصص زنان زایمان و نازایی و جراح زیبایی زنان با شماره ۰۲۱۸۸۲۶۳۴۲۸ و ۰۲۱۸۸۲۶۳۹۵۳ تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

علائم سقط جنین

از مهمترین علائم هشدار دهنده سقط جنین :

  1. خونریزی و لکه بینی: این علامت معمولا اولین علامت برای بروز این پدیده بوده که ممکن است در اثر لانه گزینی جنین باشد.
  2. درد در ناحیه شکم: این علامت پس از خونریزی ایجاد شده که علائمی مانند گرفتگی عضلات،کمردرد و درد در ناحیه لگنی را ایجاد می کند .
  3. مادران باید توجه داشته باشند اگر خونریزی را توامان با درد داشته باشند احتمال بارداری خارج از رحم و یا همان بارداری مولار بالا می رود.
  4. اما اگر هیچ یک از این علائم وجود نداشته باشد و سونوگرافی در سه ماهه سوم باز شدن دهانه رحم را نشان دهد، در صورتی که جنین در وضعیت مطلوبی باشد پزشک از عمل سرکلاژ استفاده کرده تا از زایمان زودرس جلوگیری کند.

عوارض سقط جنین

اگر به دلایلی سقط جنین را تجربه کرده اید باید منتظر این عوارض باشید :

  • عفونت لگنی: این مشکل به دلیل ورود میکروب پس از سقط به دهانه رحم ایجاد می شود که در صورت شدت باید عمل و سقط ساکشن را انجام دهید.
  • سقط جنین ناقص: اگر سقط به صورت کامل صورت نگرفته باشد، بخشی از جنین در داخل رحم  باقی می ماند که با توجه به تشخیص پزشک مراحل خروج آن انجام می شود.
  • لخته خون در رحم
  • خونریزی شدید
  • پارگی ابتدای دهانه رحم(درصورت کورتاژ)
  • پارگی و ریزش دیواره رحم(در صورت کورتاژ)

در مقالات بعدی انواع سقط را نیز بررسی خواهیم کرد.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 پرسش ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Call Now Button
0
مشتاق سوالات شما هستیم، لطفا سوال خود را مطرح کنید!x
()
x