(021) 88263428
(021) 88 26 39 53
روزهای حضور در مطب
روزهای فرد ۹ صبح تا ۱۹ شب

پرینورافی

پرینورافی

پرینه ناحیه ای بین واژن و مقعد در زنان می باشد . این قسمت در زایمان کشیده می شود و شکل نرمال خود را از دست می دهد . برخی از زنان دارای پرینه کوتاهی هستند که ممکن است در حین زایمان طبیعی دچار پارگی شوند و برخی از زنان دارای پرینه با اندازه نرمالی هستند . درد در ناحیه پرینه بعد از زایمان طبیعی است و معمولا از یک هفته تا یک ماه به طول می انجامد.

عمل پرینورافی

عمل پرینورافی

پرینه چیست ؟

پرینه ناحیه لوزی شکلی است که دهانه تحتانی لگن را می پوشاند .راس قدامی این لوزی سمفیزیس پوبیس و رباط قوسی پوبیس می باشد.راس خلفی آن نوک کوکسیکس و دو راس طرفی آن برجستگی های ایسکیال می باشند .شاخهای ایسکیوپوبیک دو ضلع قدامی و رباط های ساکروتوبروس دو ضلع خلفی این لوزی را تشکیل می دهند.یک خط عرضی که از جلوی برجستگیهای ایسکیال عبور می کند، پرینه را به دو مثلث تقسیم می کند.مثلث خلفی را ناحیه یا مثلث آنال و مثلث قدامی را ناحیه یا مثلث ادراری تناسلی می گویند.

منظور از جسم پرینه چیست ؟

جسم پرینه آل یا تندون مرکزی پرینه یک توده ی لیفی عضلانی است که در زنان بین مقعد و واژن می باشد.

الیاف عضلانی که وارد این جسم می شوند مربوط به دو اسفنکتر بنام های اسفنکتر خارجی مقعد و اسفنکتر اورترا بوده و همچنین مربوط به چهار جفت عضله بنام های :

 • لواتورپروستاته :بخشی از عضله ی لواتورآنی می باشد.
 • بولبواسپونژیوسوس
 • ترانسورسوس پرینه سطحی
 • ترانسورسوس پرینه عمقی

آسیب جسم پرینه آل در هنگام زایمان سبب ضعیف شدن کف لگن شده و ممکن است منجر به پرولاپس رحم و واژن گردد.لازم به ذکر است که جراح زیبایی زنان  فقط ناحیه ای را که جسم پرینه آل در آن قرار دارد تحت عنوان پرینه نامگذاری می کنند.

عضلات پرینه

 • عضلات مثلث آنال که شامل عضله ی چین دهنده پوست مقعد ، اسفنکتر خارجی مقعد و اسفنکتر داخلی مقعد می باشد.عضله چین دهنده پوست مقعد یک لایه ی عضلانی نازک غیر ارادی است که به صورت شعاعی در اطراف مقعد قرار گرفته است الیاف این عضله از زیر مخاط شروع شده و در خارج به پوست متصل می شوند.
 • عضلات مثلث اوروژنیتال که در گروه سطحی و عمقی بررسی می شوند که شامل عضله عرضی سطحی پرینه ، عضله بولبواسپونژیوسوس ، عضله ایسکیوکاورنوسوس ، عضله عرضی عمقی پرینه و اسفنکترپیشابراه.

پرینورافی چیست ؟

پرینورافی نوعی عمل زیبایی است که با کاهش مخاط واژن و نزدیک کردن عضلات فستیول انجام می شود .  در خانم ها که بعد از زایمان و بعد از افزایش سن انجام می شود . زیرا ناحیه تناسلی به دلایل مذکور شکل طبیعی خود را از دست می دهد و با این عمل می توان ناحیه پرینه را به شکل اولیه باز گرداند و فرم زیبایی به ناحیه تناسلی بدهیم .

پرینورافی واژن

پرینورافی واژن

عمل پرینورافی چگونه است ؟

این عمل را کسانی که چندین زایمان داشته اند یا در زایمان سخت دچار آسیب به واژن شده اند بسیار مفید است . مدت زمان جراحی بین ۳۰تا ۴۵ دقیقه است بخیه های محل جراحی بین ۴ تا ۶ هفته بعد محو میشوند .

کاربرد پرینورافی

 • رفع افتادگی و شلی مخاط
 • پیشگیری و مهار عوارض یائسگی زودرس
 • رفع چاقی

مراقبت های بعد از پرینورافی

 • بین ۴ تا ۶ هفته بعد از جراحی فرد نباید نزدیکی و مقاربت داشته باشد .
 • به مدت ۲ روز بعد از عمل بالشی در زیر باسن خود قرار دهید . این کار برای این می باشد که وضعیت لگن در بالا قرار گیرد .
 • تا دو روز از نشتن به مدت طولانی خودداری کنید .
 • تا یک هفته بعد از جراحی نباید رانندگی کنید .
 • نباید تا یک ماه بعد از عمل شنا کنید .
 • بعد از عمل داشتن درد خفیف طبیعی است اما اگر شدید بود حتما با پزشکتان در تماس باشید .
 • تا دو روز نباید استحمام کنید و بعد از آن روزانه می توانید حمام کنید .
 • برای پیشگیری از خشک شدن بخیه ها و عفونت از پماد آنتی بیوتیک با تجویز پزشک روزی دو بار استفاده کنید و سپس گاز استریل را روی آن قرار دهید . این کار را حداکثر تا دو هفته انجام دهید .
 • در صورت زرد شدن بخیه ها نگران نباشید زیرا از نوع قابل جذب می باشد و نیاز به کشیدن نیست .

 با این عمل می توان ناحیه پرینه را به شکل اولیه باز گرداند و فرم زیبایی به ناحیه تناسلی بدهیم ..دکتر سیما مظفر جلالی متخصص زنان و جراح زیبایی زنان از روش های نوینی در این جراحی ها استفاده می کنند. جهت مشاوره با ایشان می توانید با شماره هایی که  ۸۸۲۶۳۴۲۸ – ۸۸۲۶۳۹۵۳تماس حاصل فرمائید .یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

هزینه عمل پرینورافی

هزینه این جراحی به روش آن بستگی دارد . در مواردی که پرینورافی با لیزر انجام می شود نیاز به برش ندارد در نتیجه نیازی به بیهوشی یا بیحسی ندارد و می توان در مطب انجام داد . اما جراحی نیاز به برش و تجهیزات اتاق عمل دارد و هزینه بیمارستان و دستمزد پزشک نیز شامل آن می شود . اما باید به این نکته توجه داشت که پرینورافی با جراحی دارای ماندگاری بیشتری نسبت به لیزر دارد .

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره متخصص زنان در تهران به نشانی ذیل مراجعه کنید :

گیشا ، بین خیابان ۱۲و ۱۴،ساختمان پزشکان خاتم،طبقه ۳،واحد۱

مطالب مرتبط با این مقاله :

تنگ کردن واژن 

جراحی زیبایی واژن 

لابیاپلاستی 

واژینوپلاستی 

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 پرسش ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Call Now Button
0
مشتاق سوالات شما هستیم، لطفا سوال خود را مطرح کنید!x
()
x