(021) 88263428
(021) 88 26 39 53
روزهای حضور در مطب
روزهای فرد ۹ صبح تا ۱۹ شب

چقدر درباره پولیپ رحم می دانید؟

چقدر درباره پولیپ رحم می دانید؟

اصولا بیماری های زنان چه ناراحتی های واژینالیستی باشد و چه ناراحتی در ناحیه پستان ایجاد نگرانی زیادی می کند و اغلب بانوان با پیش فرض سرطانی بودن بیماری شان به مطب ها مراجعه می کنند. ولی واقعیت این است که همه بیماری های زنانه منجر به سرطان نمی شود و حتی اگر پیش بینی سرطان هم برای آن بیماری وجود داشته باشد، با مراجعه به هنگام و رعایت اصول درمانی می شود از به وقوع پیوستن اتفاق ناگوار جلوگیری کرد. یکی از بیماری های رایج در میان بانوان پولیپ رحم است.

این بیماری تقریبا در میان یک چهارم بانوان رایج بوده و علت آن رشد توده هایی هست که در دیواره رحم ایجاد می شود. اغلب بیماری های زنان ممکن است بعد از دوره یائسگی ایجاد شده و پولیپ رحم نیز از این قاعده مستثنی نبوده و معمولا در میان زنانی که در سرازیری رسیدن به یائسگی هستند شیوع بیشتری دارد . ولی در باره پولیپ رحم این امکان هم وجود دارد که در میان بانوان جوان تر نیز مشاهده شود. در این مقاله با توجه به صحبت های دکتر سیما مظفر جلالی متخصص زنان و زیبایی، قصد داریم درباره پولیپ رحم، علت ایجاد و درمان آن توضیح دهیم :

پولیپ رحم چیست ؟

همانطور که گفته شد پولیپ رحم تشکیل شده از تورمورهای هست که به دیواره رحم چسبیده و در واقع رشد سلولی در لایه پوششی رحم می باشند. اغلب این تومور ها خوش خیم بوده و سرطانی نیستند، البته باید توجه داشته باشید پولیپ رحم در طولانی مدت امکان سرطانی شدن را دارد. پولیپ رحم به تولید استروژن حساس بوده و در پاسخ به تولید این هورمون به وجود  می آید.

پولیپ رحم

پولیپ رحم

علت ایجاد پولیپ رحم

درباره این بیماری علت مشخصی را نمی توان در نظر گرفت .اغلب متخصصان تغیرات هورمونی که در طول زمان قاعدگی ایجاد می شود را علت ابتلا به پولیپ رحم می دانند، چرا که در این دوران میزان هورمون استروژن کم و زیاد شده و همین امر باعث ضخیم شدن دیواره رحم می شود. بنابراین با ضخامت دیواره رحم امکان ابتلا به پولیپ رحم نیز افزایش می یابد.

اما عواملی وجود دارد که که ابتلا به آن را افزایش می دهد که در زیر به آن ها اشاره می کنیم

 • اختلالات هورمونی
 • بالا بودن سن
 • قرار داشتن در نزدیکی دوران یائسگی
 • افزایش وزن
 • فشار خون
 • مصرف دارو های ضد استروژن که اغلب برای سرطان سینه مصرف می شود.
 • هورمون در مانی یا مصرف دارو به علت تنظیم هورمون
برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر سیما مظفر جلالی متخصص زنان زایمان و نازایی و جراح زیبایی زنان با شماره ۰۲۱۸۸۲۶۳۴۲۸ و ۰۲۱۸۸۲۶۳۹۵۳ تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

علائم پولیپ رحم

از علائم پولیپ رحم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قاعدگی نامنظم
 • خون ریزی بین دوره های قاعدگی
 • قاعدگی شدید
 • خونریزی پس از یائسگی
 • ناباروری

البته باید توجه داشت در برخی از بانوان پولیپ رحم می تواند بیماری خاموش و بدون علامت باشد.

درمان پولیپ رحم

پزشک معالج پس از تشخیص پولیپ رحم از طریق سونوگرافی ترانس واژینال، سونوهیستروگرافی هیستروسکوپی یا از طریق نمونه برداری با روش آندومتر می تواند با تجویز دارو های هورمونی از جمله پروژستین ها، آگونست های هورمون آزادد کننده گنادوتروپین باعث کاهش علائم پولیپ رحم شود. البته مصرف این دارو ها اثر کوتاه مدت داشته و پس از قطع دارو علائم باز خواهد گشت.

درمان بعدی خارج کردن پولیپ رحم از طریق جراحی می باشد، که پس از خارج کردن آن پولیپ به آزمایشگاه منتقل شده تا سرطانی بودن یا نبودن آن مشخص شود.

برای آگاهی از دیگر بیماری های زنان می توانید به مقالات مرتبط دیگر مثل سرطان تخمدان، سرطان واژن و… رجوع کرده و در صورت لزوم به بهترین جراح و متخصص زنان مراجعه کنید. 

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 پرسش ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Call Now Button
0
مشتاق سوالات شما هستیم، لطفا سوال خود را مطرح کنید!x
()
x