(021) 88263428
(021) 88 26 39 53
روزهای حضور در مطب
روزهای فرد ۹ صبح تا ۱۹ شب

چقدر درباره پولیپ رحم می دانید؟

پاسخ به پرسش چقدر درباره پولیپ رحم می دانید؟

چقدر درباره پولیپ رحم می دانید؟ اصولا بیماری های زنان چه ناراحتی های واژینالیستی باشد و چه ناراحتی در ناحیه پستان ؛ ایجاد نگرانی زیادی می کند و اغلب بانوان با پیش فرض سرطانی بودن بیماری شان به مطب ها مراجعه می کنند. ولی واقعیت این است که همه بیماری های زنانه منجر به سرطان نمی شود و حتی اگر پیش بینی سرطان هم برای آن بیماری وجود داشته باشد ، با مراجعه به موقع و رعایت اصول درمانی ، می شود از به وقوع پیوستن اتفاق ناگوار جلوگیری کرد.( هیستروسکوپی )

یکی از بیماری های رایج در میان بانوان ، پولیپ رحم است.

چقدر درباره پولیپ رحم می دانید؟

این بیماری تقریبا در میان یک چهارم بانوان رایج بوده و علت آن ، رشد توده هایی هست که در دیواره رحم ایجاد می شود. اغلب بیماری های زنان ممکن است بعد از دوره یائسگی ایجاد شده و پولیپ رحم نیز از این قاعده مستثنی نبوده و معمولا در میان زنانی که در سرازیری رسیدن به یائسگی هستند ، شیوع بیشتری دارد.

ولی درباره پولیپ رحم ، این امکان هم وجود دارد که در میان بانوان جوان تر نیز مشاهده شود. در این مقاله با توجه به صحبت های دکتر سیما مظفر جلالی متخصص زنان و زیبایی ، قصد داریم درباره پولیپ رحم ، علت ایجاد و درمان آن توضیح دهیم.

چقدر درباره پولیپ رحم می دانید؟

همانطور که گفته شد ، پولیپ رحم تشکیل شده از تورمورهایی هست که به دیواره رحم چسبیده و در واقع رشد سلولی در لایه پوششی رحم می باشند. اغلب این تومورها خوش خیم بوده و سرطانی نیستند ، البته باید توجه داشته باشید پولیپ رحم در طولانی مدت امکان سرطانی شدن را دارد. پولیپ رحم به تولید استروژن حساس بوده و در پاسخ به تولید این هورمون به وجود  می آید.

علت ایجاد پولیپ رحم چیست ؟

درباره این بیماری علت مشخصی را نمی توان در نظر گرفت ؛ اغلب متخصصان تغییرات هورمونی که در طول زمان قاعدگی ایجاد می شود را علت ابتلا به پولیپ رحم می دانند ، چرا که در این دوران میزان هورمون استروژن کم و زیاد شده و همین امر باعث ضخیم شدن دیواره رحم می شود. بنابراین با ضخامت دیواره رحم امکان ابتلا به پولیپ رحم نیز افزایش می یابد.

چقدر درباره پولیپ رحم می دانید؟

اما عواملی وجود دارد که که ابتلا به آن را افزایش می دهد که در زیر به آن ها اشاره می کنیم.

 • اختلالات هورمونی
 • بالا بودن سن
 • قرار داشتن در نزدیکی دوران یائسگی
 • افزایش وزن
 • فشار خون
 • مصرف داروهای ضد استروژن که اغلب برای سرطان سینه مصرف می شود.
 • هورمون درمانی یا مصرف دارو به علت تنظیم هورمون

چه افرادی تحت تاثیر پولیپ رحم قرار می گیرند ؟

احتمال رشد پولیپ رحم در زنانی که بین سنین ۴۰ و۵۰ سالگی هستند در مقایسه با زنان جوان تر ، بیشتر است. این پولیپ ها می توانند بعد از یائسگی نیز تشکیل شوند ؛ ولی در زنان زیر ۲۰ سال ، به ندرت اتفاق می افتد.

احتمال پیدایش پولیپ رحم در صورتی افزایش می یابد که شما اضافه وزن داشته یا چاق باشید. همچنین در صورت داشتن فشار خون بالا ( پر فشارخونی ) یا مصرف تاموکسیفین ، دارویی که برای درمان سرطان پستان استفاده می شود نیز احتمال تشکیل این پولیپ های رحم ، افزایش پیدا می کند.

علائم پولیپ رحم چیست و چقدر درباره پولیپ رحم می دانید؟

از علائم پولیپ رحم می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • قاعدگی نامنظم
 • خون ریزی بین دوره های قاعدگی
 • قاعدگی شدید
 • خونریزی پس از یائسگی
 • ناباروری

البته باید توجه داشت در برخی از بانوان پولیپ رحم می تواند بیماری خاموش و بدون علامت باشد.

چقدر درباره پولیپ رحم می دانید؟

پولیپ رحم ، چگونه تشخیص داده می شود ؟

پزشک از شما درباره تاریخچه قاعدگی تان ؛ از قبیل طول دوره و تعداد دفعات تکرار آن می پرسد. گاهی شما علائم غیرعادی ؛ از قبیل خونریزی شدید یا دیدن لکه های خون بین دوره ها را که تجربه کرده اید ، گزارش می دهید. همچنین پزشک در خصوص داشتن هر گونه مشکل در بارداری ، از شما سوالاتی می پرسد.

پزشک ، برخی آزمایشات ژنیکولوژی را انجام داده و انجام تست ها یا روندهای بیشتر را تجویز می کند. از پزشک خود در خصوص درمان های آنتی بیوتیک ، داروهای مسکن یا داروهایی برای گشاد شدن گردن رحم که قبل از روند ، تجویز شده اند ، سوال کنید.

این تست ها عبارت اند از :

اولتراسوند فرا واژنی : این روندی است که در آن یک ابزار دستی نازک به نام مبدل اولتراسوند در واژن قرار داده می شود. این دستگاه ، امواج صوتی را مرتعش می کند که تصویری از قسمت داخلی رحم را که نشان دهنده ناهنجاری های احتمالی می باشد ، ارائه می دهد.

سونوهیستروگرافی : این روندی است که بعد از اولتراسوند فراواژنی انجام می شود. یک مایع استریل از طریق یک لوله نازک به نام سوند ، وارد رحم می شود. این مایع باعث می شود که رحم گشاد شده و تصویر واضح تری از توده های رشد کرده در حفره رحم را در طول اولتراسوند نشان دهد.

هیستروسکوپی : این تست را می توان برای تشخیص یا درمان پولیپ های رحم مورد استفاده قرار داد. در طول این روند ، پزشک ، یک لوله بلند و نازک دارای یک تلسکوپ نوری ( هیستروسکوپ ) را در میان واژن و گردن رحم قرار می دهد. هیستروسکوپ به پزشک این امکان را می دهد تا داخل رحم را مورد آزمایش قرار دهد. گاهی اوقات هیستروسکوپی در ترکیب با جراحی برای برداشتن پولیپ ها مورد استفاده قرار می گیرد.

بیوپسی اندومتری : پزشک از یک ابزار پلاستیکی نرم برای جمع کردن بافت از دیواره های داخلی رحم استفاده می کند. نمونه برای آزمایش شدن جهت تعیین وجود هر گونه ناهنجاری ، به آزمایشگاه ارسال می شود.

درمان پولیپ رحم

پزشک معالج پس از تشخیص پولیپ رحم از طریق سونوگرافی ترانس واژینال ، سونوهیستروگرافی ، هیستروسکوپی یا از طریق نمونه برداری با روش آندومتر می تواند با تجویز داروهای هورمونی ؛ از جمله پروژستین ها، آگونیست های هورمون آزاد کننده گنادوتروپین باعث کاهش علائم پولیپ رحم شود. البته مصرف این داروها اثر کوتاه مدت داشته و پس از قطع دارو علائم باز خواهد گشت.

درمان بعدی خارج کردن پولیپ رحم از طریق جراحی می باشد که پس از خارج کردن آن پولیپ به آزمایشگاه منتقل شده تا سرطانی بودن یا نبودن آن مشخص شود.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 پرسش ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Call Now Button
0
مشتاق سوالات شما هستیم، لطفا سوال خود را مطرح کنید!x
()
x