(021) 88263428
(021) 88 26 39 53
روزهای حضور در مطب
روزهای فرد ۹ صبح تا ۱۹ شب

تخمدان پلی کیستیک

تخمدان پلی کیستیک

تخمدان پلی کیستیک (PCOD)  که در میان مردم به نام تنبلی تخمدان شناخته شده است. در صورتی که عدم تعادلی در هورمون های زنانه به وجود آید غده هیپوفیز ممکن است مقادیر بالا و غیرطبیعی LH به خون وارد کند . این امر سیکل طبیعی منس را مختل می کند . در نتیجه فولیکول ها بالغ نمی شوند و تخمک گذاری اتفاق نمیفتد که می تواند منجر به ناباروری شود .

تخمدان پلی کیستیک و ناباروری

بعضی از فولیکول های نابالغ از بین نمی روند و مثل کیسه های پرمایع با کیست باقی می مانند .همچنین ممکن است انسولیت در خون بالا برود .انسولین زیادی به همراه هورمون LHباعث افزایش تولید تستوسترون در تخمدان ها می شوند . مقادیر بالای تستوسترون می تواند مانع تخمک گذاری و به تبع نازایی شود .  این بیشتر در افرادی که وزن زیادی دارند مشاهده می شود.

تخمدان-پلی-کیستیک

تخمدان-پلی-کیستیک

علائم تخمدان پلی کیستیک

  • نامنظم شدن پریود که می تواند تا چند ماه به تعویق بیافتد .
  • پرمویی و رشد موهای مردانه در صورت
  • افزایش وزن

برخی افراد برخی از این علائم را دارد و برخی همه علائم را دارند .

عوارض تخمدان پلی کیستیک

یکی از مهم ترین عوارض این بیماری قطع قاعدگی می باشد که احتمال تبدیل شدن به سرطان اندومتر را دارد . مشکلات دیگر در این سندرم بواسطه تستوسترون بالا عبارتند از :

  • آکنه و هیرسوتیسم ( رویش غیرطبیعی مو )
  • خطر ابتلا به برخی بیماری ها را افزایش می دهد .از جمله دیابت نوع ۲ به خاطر انسولین مازاد و مقاومت به انسولین ، بیماری قلبی ، فشار خون بالا ، اختلال کلسترول

به همین دلیل باید جدی گرفته شده و به پزشک متخصص زنان مراجعه کرد .

 جهت مشاوره با دکتر سیما مظفر جلالی متخصص زنان و جراح زیبایی زنان می توانید با شماره هایی که  ۸۸۲۶۳۴۲۸ – ۸۸۲۶۳۹۵۳تماس حاصل فرمائید .یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

تشخیص تخمدان پلی کیستیک

یکی از روش های تشخیص این بیماری سونوگرافی است . که در سونوگرافی حجم تخمدان ها افزایش یافته و پر از فولیکول های نابالغ می باشد .

درمان تخمدان پلی کیستیک

درمان این نوع سندرم معمولا دارویی است . داروهای ضد بارداری که هم تنظیم قاعدگی و هم کاهش تستوسترون استفاده می شود . داروهای ضد آندروژن که هم هیرسوتیسم ( رویش غیرطبیعی مو ) هم آکنه را بهتر می کنند .

درمان تخمدان پلی کیستیک با متفورمین

داروهای دیابت مانند متفورمین که هم انسولین را کاهش می دهند و هم قاعدگی را تنظیم می کنند .

درمان تخمدان پلی کیستیک برای بارداری

داروهای باروری تخمک گذاری را تحریک می کنند تا فرد باردار شوند . در صورت تمایل به بارداری چنانچه داروها تخمک گذاری را برقرار نکنند ، پزشک ممکن است با روش لاپاراسکوپی در تخمدان ها سوراخ هایی ایجاد کند . در طول زمان تولید تستوسترون کاهش می یابد و ممکن است تخمک گذاری هم رخ دهد .

پیشگیری از تخمدان پلی کیستیک

تغییر سبک زندگی یکی از مواردی است که می توان از این بیماری پیشگیری کرد . توصیه می شود فرد در برنامه هفتگی خود، ورزش کردن را قرار دهد .از غذاهای فست فود ، پرچرب و کربوهیدرات کمتر مصرف شود . بدانید که هر چه چربی های اطراف شکم کمتر شود وضعیت تخمدان ها بهتر می شود و قاعدگی منظم می شود.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 پرسش ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Call Now Button
0
مشتاق سوالات شما هستیم، لطفا سوال خود را مطرح کنید!x
()
x