(021) 88263428
(021) 88 26 39 53
روزهای حضور در مطب
روزهای فرد ۹ صبح تا ۱۹ شب

غربالگری دوران بارداری

غربالگری دوران بارداری

غربالگری سه ماهه اول 

از هفته ۱۱ تا ۱۳ هفته و شش روز غربالگری نوبت اول دوران حاملگی است .آزمایش سه ماه اول شامل یک سنوگرافی و یک آزمایش خون هست در سونوگرافی NT (Nuchal translucency) مایعی در پشت گردن جنین بررسی می شود . در صورتی که عدد نتایج این سونوگرافی بیشتر از ۳٫۵ باشد ، جنین مشکل دارد . در برخی موارد نیاز به آزمایش خون می باشد که ممکن است با سونوگرافی تجویز شود . نتایج این تست ها به شرح ذیل می باشد :
۱٫ نرمال یا low risk : اقدام خاصی صورت نمیگیرد و غربالگری سالم است .
۲٫ : intermediate risk باید آزمایش cell free DNA انجام بدهیم که تا ۹۹ درصد میتواند سندرم داون را تشخیص دهد و اگر بیمار بدلیل قیمت بالا نتواند quad marker انجام میشود که قیمت پائینتر ولی درصد تشخیص هم کمتر است .
۳٫ High risk : درhigh riskباید امینوسنتز شود تاDNA جنین تشخیص داده شود جهت تشخیص سندرم داون .

غربالگری-دوران-بارداری

غربالگری-دوران-بارداری

غربالگری سه ماهه دوم

غربالگری نوبت دوم منوط به غربالگری نوبت اول می باشد . در صورتی که نتایج غرالگری نوبت اول نرمال باشد نیاز به انجام این نوع غربالگری نیست . ممکن است بررسی آلفا فیتو پروتئین بشود تا جنین NTD مبتلا نباشد اگر خانم سونوگرافی قوی در هفته ۱۸ انجام شود نیاز به غربالگری نوبت دوم نیست .

 جهت مشاوره با دکتر سیما مظفر جلالی متخصص زنان و جراح زیبایی زنان می توانید با شماره هایی که  ۸۸۲۶۳۴۲۸ – ۸۸۲۶۳۹۵۳تماس حاصل فرمائید .یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

غربالگری سه ماهه سوم

این نوع غربالگری تنها شامل سونوگرافی است که از هفته ۱۸ تا ۲۲ می توان انجام داد که بهترین حالت آن ۱۸ هفته و ۲ روز می باشد . این سونوگرافی به آنومالی اسکن شناخته شده می باشد . که در این سونوگرافی اعضای بدن جنین مورد بررسی قرار می گیرد تا از سلامت آن مطمئن شوند.

مطالب مرتبط با این مقاله :

مراقبت های بعد از زایمان 

مشاوره قبل از بارداری

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 پرسش ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Call Now Button
0
مشتاق سوالات شما هستیم، لطفا سوال خود را مطرح کنید!x
()
x