(021) 88263428
(021) 88 26 39 53
روزهای حضور در مطب
روزهای فرد ۹ صبح تا ۱۹ شب

همه چیز درباره هیسترکتومی

همه چیز درباره هیسترکتومی همه چیز درباره هیسترکتومی

همه چیز درباره هیسترکتومی : به عمل برداشتن کامل رحم یا قسمتی از رحم، عمل هیسترکتومی (Hysterectomy) گفته می شود. هیسترکتومی رایج ترین عمل جراحی است که منحصرا بر روی زنان انجام می‌شود. در ادامه در مورد چگونگی این عمل، علائم، عوارض و مراقبت های بعد از آن با ما همراه باشید. ( همه چیز درباره هیسترکتومی )

عمل جراحی برداشتن رحم ( هیسترکتومی ) چیست ؟

هیسترکتومی ، عمل برداشتن کل یا بخشی از رحم یک زن است و به طور معمول برای درمان سرطان، دردهای مزمن یا خونریزی شدیدی که با روش‌های دیگر قابل کنترل نیست، انجام می‌شود. در این جراحی، در برخی از زنان، ارگان های دیگری از جمله بخشی از واژن، دهانه رحم، لوله های فالوپ و تخمدان ها نیز علاوه بر رحم از بین می روند. بافت های برداشته شده در جراحی هیسترکتومی به دکتر جراح و علت عمل بستگی دارند.

چه زمانی انجام هیسترکتومی لازم است ؟

به طور معمولا هیسترکتومی زمانی لازم است که دیگر گزینه های دیگر از جمله داروها، روش های درمانی و حتی جراحی های دیگر موفقیت آمیز نبوده و زندگی بیمار در معرض خطر باشد یا کیفیت زندگی او کاهش یابد. مانند:

فیبروم ها : این تومورها غیر سرطانی هستند، اما می توانند باعث درد، خونریزی، گرفتگی و آزار و ناراحتی عمومی فرد شوند.

آندومتریوز : این بیماری به صورتی است که آستر داخلی رحم، به بیرون از آن گسترش می یابد و باعث درد، گرفتگی، سقط جنین، ناباروری و خونریزی مزمن می شود.

سرطان : هیسترکتومی ممکن است در سرطان رحم یا بخش های دیگر دستگاه تولید مثل زنان، به عنوان بخشی از درمان به هیسترکتومی نیاز باشد.

خونریزی مزمن : خونریزی مزمن می تواند ناشی از بیماری های مختلفی باشد که بر رحم تأثیر می گذارند. علائم ناشی از خونریزی مزمن شامل کم خونی، ضعف و خستگی مزمن به همراه نگرانی و کاهش کیفیت زندگی است.همه چیز درباره هیسترکتومی

دردهای آزاردهنده و مزمن : درد مزمن بدون دلیل در ناحیه لگن غالبا علتی برای انجام هیسترکتومی است. زمانی که علت درد را نتوان مشخص کرد یا درمان آن دشوار باشد، بسیاری از زنان برای پایان دادن به درد خود عمل جراحی انجام می‌دهند.

پرولاپس رحم ( افتادگی رحم ) : این مشکل معمولا زمانی رخم می دهد که واژن از جای معمول خود به درون واژن بلغزد. در موارد وخیم، ممکن است رحم از ورودی واژن بیرون زده و ایجاد ناراحتی و عفونت کند. در موارد خفیف، یک پساری واژینال ( وسیله ای برای کمک به نگه داشتن رحم در محل )، ممکن است در این مورد کمک کننده باشد.

خونریزی : خونریزی غیر قابل کنترل رحم ناشی از عمل سزارین، خونریزی ناشی از ناکارآمدی رحم و سایر جراحی های نزدیک به رحم از دیگر علت های جراحی هیسترکتومی است. در چنین مواقعی، این جراحی ممکن است تنها راه نجات بیمار باشد؛ اگرچه ممکن است از گزینه های درمانی دیگر نیز استفاده شود.

ممکن است شما هم از آن دسته از افرادی باشید که به دنبال پیدا کردن دکتر خوب برای جراحی هیسترکتومی ( همه چیز درباره هیسترکتومی ) هستید، شما می توانید برای جراحی عمل هیسترکتومی در تهران به مطب خانم دکتر سیما مظفرجلالی مراجعه نمایید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت نوبت می توانید با شماره ۰۲۱۸۸۲۶۳۴۲۸ تماس حاصل فرمایید.

همه چیز درباره هیسترکتومی

روش های درمانی مشابه هیسترکتومی

بیشتر زنان قبل از انجام یک عمل جراحی تهاجمی مانند هیسترکتومی، تصمیم می گیرند که از روش های درمانی کم تهاجمی تر از جمله دارو، هورمون درمانی و جراحی های دیگر استفاده کنند. معمولا روش های در مانی با توجه به شرایط بیمار مختلف است، درمان های زیر می‌توانند جایگزین هیسترکتومی باشند :

بلاک عصبی :

یک عمل سرپایی است که به طور معمول توسط متخصص بیهوشی انجام می شود؛ به این صورت که به عصب هایی که مسئول رساندن پیام های درد به مغز هستند، داروی بیهوشی تزریق می شود. زمانی که عصب مسدود شود، پیام درد به مغز منتقل نمی شود، بنابراین دیگر درد احساس نمی شود. بلاک عصبی موقت است، اما می توان آن را تکرار کرد.

دارو درمانی :

در برخی از موارد برای معالجه علایم و دلایل مشکلات رحم، مصرف برخی از داروها تجویز خواهد شد. برای بیمارانی که از درد مزمن رنج می برند، می توان از قرص های مسکن و همچنین از هورمون درمانی برای کاهش علائم آندومتریوز استفاده شود.

همه چیز درباره هیسترکتومی

میومکتومی :

میومکتومی یک عمل جراحی سرپایی برای از بین بردن فیبروم های رحم است که با استفاده از یک دستگاه تلسکوپی که از دهانه رحم وارد می شود، انجام می‌گیرد.  اگر فیبروم ها خیلی بزرگ باشند و از دهانه رحم خارج نشوند، می توان با ایجاد برش کوچک بر روی شکم آن ها را خارج کرد.

ابلیشن :

ابلیشن یک عمل سرپایی است که در آن وسیله ای از طریق دهانه رحم، وارد رحم می شود تا بافت آندومتر را تخریب کند. آندومتر بریده یا خشکیده می شود تا آسیب ببیند و خونریزی متوقف شود. این روش برای کسانی که می خواهند توانایی باروری آن ها حفظ شود، مناسب نیست.

بالون درمانی :

یک بالون از طریق دهانه رحم به رحم وارد شده و سپس به اندازه ای که در رحم جا شود، باد می شود. سپس به مدت ۸ دقیقه با آب گرم پر شده و به طور مؤثری آستر آندومتر رحم که باعث خونریزی مزمن می شود را از بین می برد. این روش هم همانند ابلیشن برای کسانی که می خواهند باردار شوند، مناسب نیست.

برای دریافت وقت ویزیت و مشاوره از بهترین دکتر جراح فیبروم رحم می توانید با شماره  ۰۲۱۸۸۲۶۳۴۲۸ تماس حاصل فرمایید.

همه چیز درباره هیسترکتومی

انواع هیسترکتومی

جراحی هیسترکتومی واژینال می تواند به روش های مختلفی انجام شود. در ادامه انواع هیسترکتومی‌ را بررسی می کنیم :

هیسترکتومی رادیکال : در هیسترکتومی رادیکال، یک سوم تا نیمی از بخش بالایی واژن برش داده می شود. معمولا این نوع از جراحی هیسترکتومی، برای درمان برخی از انواع سرطان، مانند سرطان دهانه رحم انجام می شود.

هیسترکتومی کامل : در این روش، رحم و دهانه رحم به صورت کامل برداشته می‌شود.

هیسترکتومی جزئی : قسمت فوقانی رحم برداشته می شود و دهانه رحم و تخم دان ها دست نخورده باقی می مانند. البته تخم دان ها بنا به شرایط بیمار، ممکن است برداشته شوند.

جراحی هیسترکتومی چگونه انجام می شود ؟

همه چیز درباره هیسترکتومیهیسترکتومی معمولا به روش های مختلفی انجام می شود که با توجه به پزشک معالج و شرایط بیمار ممکن است متفاوت باشد. می توانید قبل از جراحی، با پزشک خود درباره روش های مختلف این عمل صحبت کنید.

هیسترکتومی به کمک لاپاروسکوپی : هر هیسترکتومی که با استفاده از لاپاروسکوپ ( حداقل تهاجمی بودن ) انجام شود، به این دسته تعلق دارد. در بیشتر موارد ابزار‌های لاپاروسکوپ از طریق برش های ریز در شکم و واژن وارد می شوند.

هیسترکتومی واژینال : این هیسترکتومی کاملاً از طریق برش ایجاد شده در واژن انجام می شود و هیچ زخم قابل مشاهده ای در این روش ایجاد نمی شود.

هیسترکتومی شکمی : این هیسترکتومی با استفاده از ایجاد برش در شکم انجام می شود که می تواند به صورت عمودی از ناحیه استخوان بالای واژن تا ناف، یا ممکن است به صورت افقی، در امتداد خط بیکینی باشد.

برای اطلاع از هزینه عمل هیسترکتومی می‌توانید با شماره ۰۲۱۸۸۲۶۳۴۲۸ تماس حاصل فرمایید. ( همه چیز درباره هیسترکتومی )

سوالات مهم جراحی هیسترکتومی که باید پرسیده شوند

قبل از تصمیم گیری برای انجام عمل جراحی هیسترکتومی ، مطمئن باشید که پزشک به سوالات شما کاملاً پاسخ داده باشد. لیست زیر سوالاتی است که ممکن است بخواهید از پزشک بپرسید:

 1. می‌خواهید چه بافت‌ هایی در واژن برداشته شوند؟
 2. از چه روش جراحی استفاده می کنید؟ لاپاروسکوپی، عمل باز، واژینال یا ترکیبی؟
 3. این عمل جراحی چه عوارض جانبی را به همراه خواهد داشت؟
 4. چه نوع ترشحات یا خونریزی هایی در حین عمل طبیعی است؟
 5. چه علایمی برای من هشدار دهنده است و در صورت وجود آنها باید با پزشک تماس بگیرم؟
 6. چه نوع برشی برای من انجام می شود؟
 7. برش های جراحی در کجا  قرار خواهند گرفت؟
 8. چه مدت در بیمارستان خواهم بود؟
 9. چه مدت باید از کار خود مرخصی بگیرم؟
 10. بعد از چه مدتی می توانم به فعالیت های عادی خود برگردم؟
 11. آیا بعد از عمل نیاز به تست پاپ اسمیر دارد؟
 12. آیا دستوراتی وجود دارد که برای بعد از عمل لازم است انجام شود و من بتوانم قبل از بستری شدن در بیمارستان آن ها را آماده کنم؟

روش های جراحی هیسترکتومی ( همه چیز درباره هیسترکتومی )

عمل جراحی هیسترکتومی می تواند به روش های مختلفی انجام شود؛ متداول ترین روش های جراحی هیسترکتومی عبارتند از :

 • هیسترکتومی از طریق واژینال
 •  لاپاروسکوپ یا از طریق باز کردن شکم ( هیسترکتومی شکمی )

صرف نظر از روش، هیسترکتومی یک عمل جراحی است که با بستری شدن و بیهوشی عمومی انجام می شود. روش عمل با توجه به تشخیص پزشک و علت هیسترکتومی متفاوت است.  صرف نظر از اینکه کدام روش برای هیسترکتومی استفاده می شود، این عمل شامل جدا کردن رحم از رباط ها و بافتی که آن را در جای خود نگه می دارند و هر بافت آسیب دیده در آن قسمت است. سپس از طریق واژن یا برش شکمی خارج می شود.

بهبودی پس از هیسترکتومی

همه چیز درباره هیسترکتومی : بهبودی پس از جراحی هیسترکتومی به دلیل روش های مختلف انجام عمل برای هر بیمار متفاوت است. به عنوان مثال، فردی که قسمتی از رحم او به منظور درمان خونریزی مزمن برداشته شده، نسبت به بیمارانی که روش سنتی هیسترکتومی را برای درمان سرطان تخمدان ها و رحم استفاده کرده اند، احتمال بهبودی آسان تری دارند؛ زیرا در روش دوم جراحی برای بدن سخت تر است و شرایط ناشی از آن باعث خستگی، درد و فشار روحی و روانی قابل توجهی می شود.

اکثر بیماران هیسترکتومی ۴۸ ساعت پس از جراحی با یک داروی مسکن به خانه باز می ‌روند. بیماران لاپاروسکوپی پس از دو هفته قادر به انجام بیشتر فعالیت های روزانه خود هستند. بیمارانی که عمل را با برش های بزرگ انجام داده اند، معمولاً به ۶ تا ۸ هفته استراحت نیاز داشته و محدودیت های بیشتری خواهند داشت.

هیسترکتومی و مراقبت های بعد از آن

همه چیز درباره هیسترکتومیدوره نقاهت پس از عمل هیسترکتومی با رعایت یک سری نکات ساده، برای شما امکان پذیر است:

 • بعد از عمل هیسترکتومی وجود درد در ناحیه تناسلی طبیعی است و باید مسکن هایی که توسط متخصص تجویز شده است مصرف شود.
 • صرف نظر از نوع جراحی هیسترکتومی، بیماران باید حداقل تا ۶ هفته بعد از عمل، از نشستن در وان و شنا کردن خود داری کنند.
 • بیمار حداقل تا ۶ هفته بعد از عمل، نباید چیزی سنگین تر از ۴٫۵  کیلوگرم (۱۰ پوند ) بلند کند.
 • عفونت پس از عمل هیسترکتومی طبیعی است، اما در صورت داشتن خونریزی سنگین، وجود عفونت و چرک بی دلیل، باید سریعاً به پزشک اطلاع رسانی کنند.
 • بسیاری از زنان می توانند شش یا هشت هفته پس از عمل هیسترکتومی، بدون درد و ناراحتی، مجددا رابطه جنسی داشته باشند، اما بهتر است جراح هر فرد در خصوص زمان مناسب شروع رابطه جنسی، نظر دهد.
 • باید پس از جراحی، میان وعده های غذایی سالم و همچنین غذاهای سبک در حجم کم مصرف کنند.

زندگی بعد از هیسترکتومی

در اکثر زنانی که هر ساله عمل هیسترکتومی را انجام می دهند، کیفیت زندگی پس از جراحی بهبود می یابد؛ زیرا درد، خونریزی و نگرانی در مورد بارداری و بیماری کاهش می یابد. عوارض عمل برداشتن رحم و برخی از دلایل نارضایتی مختلف در افراد پس از انجام این جراحی به شرح زیر است:

در برخی از موارد علت نارضایتی ممکن است عدم توانایی فرد برای باردار شدن باشد.

شروع یائسگی : کسانی که تصمیم به برداشتن تخمدان ها می گیرند، بعد از عمل یائسگی آن ها شروع می شود؛ اما کسانی که تخمدان های خود را نگه می دارند، معمولاً یائسگی را زودتر از حد معمول تجربه می کنند.

ممکن است بعد از عمل، جایگزینی هورمون ضروری باشد. جایگزینی هورمون خطراتی به همراه دارد، اما این خطرات باید در برابر عوامل ریسک بیمار برای پوکی استخوان و سایر بیماری ها، متعادل شوند.

زنانی که پس از عمل دهانه رحم خود را نگه می دارند، باید به طور مرتب تست پاپ اسمیر را توسط جراح خود انجام دهند، زیرا خطر ابتلا به بیماری های دهانه رحم همچنان باقی است.

همچنین احتمال آسیب اندام های روده، مثانه و همچنین رگ های خونی پس از انجام این عمل، وجود خواهد داشت.

افزایش وزن پس از جراحی هیسترکتومی

افزایش وزن بعد از جراحی هیسترکتومی افسانه نیست؛ بسیاری از خانم ها پس از عمل هیسترکتومی، افزایش وزن پیدا می کنند. یک مطالعه تحقیقاتی نشان داد که زنانی که جراحی هیسترکتومی داشته اند پس از یک سال ۱٫۵ کیلوگرم ( ۳ پوند) افزایش وزن داشته‌ اند، در حالی که گروه دیگر زنان که جراحی نداشته اند به طور متوسط ۰٫۵ کیلوگرم افزایش وزن داشته اند. اگرچه این افزایش وزن زیاد نیست، اما اگر با گذشت زمان ادامه یابد، می تواند قابل توجه باشد.

رابطه جنسی پس از هیسترکتومیهمه چیز درباره هیسترکتومی

عمل هیسترکتومی همیشه منجر به تغییرات عمده بر میل جنسی یا لذت جنسی نمی شود. جراحان پیشنهاد می کنند که فرد حداقل شش تا هشت هفته بعد از هیسترکتومی منتظر بماند و پس از آن به فعالیت جنسی بازگردد. بعد از این مدت، رابطه جنسی باید بدون درد و ناراحتی قابل انجام باشد.

فعالیت جنسی پس از هیسترکتومی به طور گسترده مورد بررسی قرار گرفته است، این بررسی ها نشان می دهد که زنانی که زندگی جنسی سالم دارند، پس از هیسترکتومی نیز به همان سطح از فعالیت جنسی باز می گردند.

تفاوت هایی میان انواع مختلف جراحی وجود دارد. مطالعه ای نشان داد که زنانی که هیسترکتومی انجام دادند و دهانه رحم خود را در جای آن حفظ کردند، در طول رابطه جنسی ارگاسم را بیشتر تجربه می کنند؛ زیرا دهانه رحم در ارگاسم واژینال نقش دارد. این مطالعه همچنین نشان داد که توانایی داشتن ارگاسم خارجی ( ارگاسم کلیتورال ) با انجام هیسترکتومی تغییری نمی کند؛ صرف نظر از اینکه دهانه رحم برداشته شود یا خیر!

همه چیز درباره هیسترکتومی

سخن آخر

برخی از بیماران بعد از عمل هیسترکتومی احساس از دست دادن یا افسردگی را تجربه می کنند و برخی دیگر شروع یائسگی و کاهش میل جنسی را تجربه می کنند. اگر این علائم به طور مؤثر کنترل شوند، بیمار می تواند انتظار داشته باشد که یک زندگی جنسی کامل و فعال را تجربه کند.

در صورتی که سوالی در مورد هیسترکتومی دارید، از بخش نظرات زیر این مقاله اقدام نمایید. ( همه چیز درباره هیسترکتومی )

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 پرسش ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Call Now Button
0
مشتاق سوالات شما هستیم، لطفا سوال خود را مطرح کنید!x
()
x